Czytelnia

Sanacja jamy ustnej...Brzmi strasznie?

Sanacja jamy ustnej...Brzmi strasznie?
Spokojnie, zaraz wszystko wytłumaczymy :)

Sanacja jamy ustnej to nic innego jak kompleksowe wyleczenie wszystkich problemów w jamie ustnej. Zabieg ten obejmuje m.in.usunięcie osadów i kamienia nazębnego, wyeliminowanie ewentualnych powikłań chorób przyzębia np. stanów zapalnych i krwawiących dziąseł oraz ewentualną ekstrakcję zębów, które nie podlegają leczeniu. Kamień nazębny ściągany jest specjalnym skalerem ultradźwiękowym. Jest to krótki zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu, nie sprawiający zwierzęciu bólu, a w konsekwencji przynoszącym mu ulgę. Czasami już tego samego dnia widać u pacjentów poprawę apetytu oraz humoru.

Zaniedbanie pielęgnacji jamy ustnej może prowadzić do wielu chorób a przede wszystkim do bólu zwierzęcia. Kamień osadzający się na zębach powoduje stany zapalne dziąseł, a w konsekwencji ropnie. W takim przypadku w jamie ustnej zwierzaka znajduje się cała masa szkodliwych bakterii, które wraz ze śliną i pożywieniem wprowadzane są do całego organizmu zwierzęcia. Może być to przyczyną chorób serca, nerek czy wątroby.

Objawy problemów w jamie ustnej:

  • brązowy lub żółty nalot na zębach,
  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • zaczerwienione, obrzęknięte, krwawiące dziąsła,
  • ślinotok,
  • problemy z gryzieniem jedzenia, niechęć do spożywania pokarmu,
  • wypływ ropny z pyska lub z nosa.

W przypadku gdy kamień nazębny osadzi się już na zębach, jedynym skutecznym sposobem jest mechaniczne usunięcie go, czyli zabieg sanacji. Na szczęście mamy wiele sposobów pielęgnacji które pozwolą nam na uniknięcie lub zmniejszenie ilości tego zabiegu.

Profilaktyka chorób jamy ustnej:

  • regularne mycie zębów, pastą przeznaczoną specjalnie dla zwierząt,
  • płyny oraz waciki do higieny jamy ustnej,
  • specjalne gryzaki, dostępne w przychodniach weterynaryjnych,
    - stosowanie specjalistycznych karm

Mimo, że kamień nazębny może wydawać się tylko kwestią estetyczną to niesie za sobą bardzo duże konsekwencje zdrowotne oraz ból dla zwierzęcia! Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka oraz regularna kontrola stanu uzębienia waszych pupili!


SDDZ Szpital Dzienny Dla Zwierząt

80-807 Gdańsk - Chełm
ul. Biegańskiego 37

Telefon do rejestracji Szpitala
+48 58 300 0 300

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

logo-equiaid-2.png
© 2017-2024 SDDZ. All Rights Reserved.