Czytelnia

Borelioza u psów

Borelioza u psów to choroba wywołana krętkami, czyli bakteriami Borrelia. W ostatnich latach ilość zarażonych kleszczy drastycznie wzrosła. Według badań zagrożenie dla ludzi i zwierząt stanowi nawet 25% tych pajęczaków. Zakażone kleszcze występują w całej Polsce i są aktywne niemal przez cały rok. Szacuje się, iż objawy choroby występują jedynie u około 5% zakażonych psów i pojawiają się po około 2–5 miesiącach od zakażenia.


Objawy:

  • gorączkę,
  • brak apetytu,
  • osowiałość

kulawizny (problemy ze stawami, mogą być przemijające i nawracać po kilku tygodniach. Ostatecznie stawy stają się obrzmiałe i bolesne. W konsekwencji pies zaczyna kuleć i mieć problemy ze wstawaniem.)
W miarę trwania choroby uszkodzeniu mogą ulegać również: układ nerwowy, serce, nerki i inne narządy zwierzęcia.

Rozpoznawanie choroby najczęściej opiera się na szukaniu przeciwciał przeciwko Borelii. Służą do tego szybkie płytkowe testy diagnostyczne. Ilość i klasy przeciwciał określić można także dokładniej poprzez badanie krwi w laboratorium, co da odpowiedź na pytanie, w jakiej fazie zakażenia aktualnie znajduje się nasz pies. Ważną informacją przy okazji badań jest historia szczepień przeciwko boreliozie, gdyż niektóre metody wykażą obecność przeciwciał poszczepiennych, mylnie sugerując chorobę.

W leczeniu boreliozy stosuje się antybiotyki, najczęściej doksycyklinę lub amoksycylinę. Terapia z reguły pomaga znieść objawy choroby, jednak nie zawsze eliminuje borelię z organizmu. Dodatkowo stosuje się leczenie przyczynowe, łagodząc objawy, które pojawiają się u konkretnego psa.


SDDZ Szpital Dzienny Dla Zwierząt

80-807 Gdańsk - Chełm
ul. Biegańskiego 37

Telefon do rejestracji Szpitala
+48 58 300 0 300

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

logo-equiaid-2.png
© 2017-2024 SDDZ. All Rights Reserved.